Botoks

BOTOX

Botoks, labaratuvar ortaminda ‘Clastridum Botulinum’adındaki bir mikroorganizmadan üretilen proteinin saflaştırılması sonucu elde edilen doğal bir ilaçtır, sentetik değildir.

Mikroskobik görüntüsü yılan zehirine benzer ama yılan zehiri değildir.

Tıpta çeşitli alanlarda kullanılan botoksun, kırışıklıkları ortadan kaldırdığı migren tedavisi için uygulanan hastalarda ortaya çıkan sonuçlar sayesinde keşfedilmiştir. Birçok hasta uygulamadan sonra alın bölgelerindeki kırışıklıkların hafiflediğini bildirmişlerdir. Bu geri bildirimler sonrasında botoks estetik dünyasında kırışıklıklara karşı yoğun bir şekilde kullanılmaya başlanmıştır.

Botoksun Etkisi Nasıl Oluşur? Mimik kaslarının hareketine bağlı oluşan kırışıklıkları, kas hareketlerini azaltarak etkisini gösterir. Kasları felç etmez, yüksek doz ve yanlış uygulamalarda bu tip durumlarla karşılaşılabilir.

Botoks Nasıl Yapılır? Öncelikle lokal anestezik krem sürülür, kişiye uygun dozlarla, küçük insülin iğneleriyle kas yapısına uygun bir şekilde mikro enjeksiyon ile uygulanır.

Kaç Yaştan İtibaren Botox Uygulanabilir?

Botoks, 25 – 65 yaş arasındaki kişilere uygulanabilmektedir.

Botoxun Sonuçları Nelerdir?

Botoks uygulamasında önemli olan sonucun dışarıdan bakıldığı zaman anlaşılmıyor olmasıdır.

Özellikle alında ve göz çevresinde kırışıklıkların açılması ile birlikte yüz ifadesinde yumuşama, yorgunluğun ortadan kalkması, fresh ve dinlenmiş bir görüntü ile daha pozitif bir görünümün elde edilir.

Göz kapağı ve kaş düşüklüğünde botoksun yeri Göz kapağı ve kaşların düşük olması, kişiye hüzünlü ve asık bir ifade verir. Botoks uygulaması sonrası göz kapağı ve kaş mesafesindeki açılma, yüz ifadesini de olumlu anlamda değiştirir.

Botoksun Ne Sıklıkla Yaptırmalıyız? Etkisi 4- 6 ay sürüyor fakat ideali, tam etki bitmeden 4-5 ayda bir yaptırılmalıdır.

Botoksun Etkisi Geçince Deformasyon Oluşur mu? İstenmeyen bir deformasyon oluşmaz, botoks etkisini kaybedince cilt eski haline döner.

Botoksun Yan Etkisi Var mıdır? Botoksun bilinen allerjik bir etkisi yoktur fakat botoks benzeri veya orjınal olmayan ilaçlarda allerji riski olabilir. Yanlızca ilk bir kaç gün yarattığı hafif gerginlikten baş ağrısı hissedilebilmektedir.

Naturel Botoks Nasıl Yapılır? Kişiye uygun, küçük dozlarda yapılmalıdır. Hekimin bu konuda deneyimli olması en doğru dozun tercih edilmesini garantiler. Sizin adınıza tutulan botoks doz şeması içeren bir dosyanızın olması, diğer uygulamalarınızda, size uygun olan dozun doğru takibini sağlar.

Botoks Sonrası İşe, Sosyal Çevreye Hemen Dönülebilir mi? Öğle arası 15 dk lık bir işlemdir, morluk, şişlik oluşmaz. Ertesi günü makyaj yapılmasında sakınca yoktur.

Botoks Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli? İlk gün; yüzme, koşu, başınızı yere eğme şeklinde aktivite, yüz masajı, sauna, solaryum ve cilt bakımı, kaş aldırma ilk gün yapılmamalı.

Adet Dönemlerinde Botoks Yaptırılabilir mi?

Rahatlıkla yaptırılabilir, olumsuz bir etkisi olmaz.

Botoks İşlemi Sırasında Ağrı Hissedilir mi? İşlemden 30 dk önce, lokal anestezi kremi sürülerek işlem daha konforlu hale getirilebilir.

Botoks Ne kadar Sürede Etkisini Gösterir?

4-10 gün içerisinde etkisini gösterir ve bir ay içerisinde olması gereken düzeye gelir.

Botoxun Etkisi Geçtikten Sonra Daha Kötü Bir Görüntü Olur mu?

Botoksun etkisi geçtikten sonra kırışıklıkların eskisinden daha kötü olduğu söylentisi doğru değildir. Kişiler dinç ve sağlıklı bir görünüme alıştıktan sonra etkinin geçmesi ile birlikte geri gelen kırışıklıklara alışmakta güçlük çekmektedirler. Bu nedenle kırışıkları artmış hissine kapılabilmektedirler.

Botoks Fiyatları Neye Göre Değişir? Kullanılan botoksun markasına ve merkeze göre fiyat farklılıkları olabilir.

Migren Botoksu Ne Sıklıkla Yaptırılabilir? Kişinin kas yapısına göre, 4-6 ayda bir düzenli yapılan botoks uygulaması, migren ataklarının sayısını ve şiddetini zaman içinde ciddi oranda azaltmaktadır. Hatta botoks uyguladığımız migren hastalarının, bir yıl içinde devamlı ve artan miktarda kullandıkları migren ilaçlarını artık bıraktıklarını görmekteyiz. Erkek hastalarımızda da sıkça uyguladığımız migren botoksu, iş hayatında, özellikle çok stres altında çalışan ve migren atakları yüzünden iş gücü kaybı olan hastalarımızda yüz güldürücü sonuçlar vermektedir.

Migren Botoksu Sonrası Ağrılar Ne Zaman Azalmaya Başlar? 15 gün içinde ve ilerleyen günlerde ağrıların sıklığının ve sayısının ciddi oranda düştüğü görülür.

Terleme Botoksu Nedir, Niçin Yapılır? Aşırı koltuk altı terlemesi, avuç içi veayak terlemeleri kişiyi iş ve sosyal yaşantıda zorlayan fizyolojik bir problemdir. 6 ayda bir düzenli olarak yapılacak Botoks uygulaması, kişiyi ciddi oranda rahatlatır.

Terleme Botoksunda Etki Ne Zaman Başlar? 15 gün içinde aşırı terlemede azalma başlar.

DOLGU

Dolgu ,vücuttaki herhangi bir yapının hacmini arttırmak, derin kırışıklıkları doldurmak ve dudak dolgunlaştırmak için yapılan işlemlerdir.

Genelde hyaluronik asit denen bir madde ile işlem yapılır ve bu madde zaten insanda kıkırdak dokuda, kemik dokuda, ciltte ve tüm diğer dokularda bulunan temel bir yapı maddesidir. Hyaluronik asit, bir binanın tuğlası gibidir, su tutucu ve dokuyu sağlamaştırıcı özelliği vardır. 25 yaşından sonra hyaluronic asit azalmaya başlar, 35 yaş sonrasında ise bu azalma artar, cildin su tutma kapasitesi düşer, nemi ve elastikiyeti azalır, yüz aşağıya doğru sarkmaya başlar. Ciltte azalan hyaluronic asit yerine konulduğu zaman, çöküntü olan bölgeye yastık gibi destek vererek o bölgenin hacmini arttırır.

Dolgu Uygulamasının Etkili Olduğu Durumlar Nelerdir?

-Yüz bölgesi çökme ve kırışıklıklar (dudak üstü, kaş arası)

-Ağız kenarı çökmeleri ve kırışıklıklar (nazolabial)

-Yüzdeki asimetriler -Akne skarları (iz) -Çene problemlerinin toparlanması -Elmacıkların şekillendirilmesi -Dudakların dolgunlaştırılması

İşlem öncesinde krem veya enjeksiyon yöntemiyle anestezik madde uygulaması yapılarak acı hissedilmemesi sağlanır. Belirli bir süre beklenildikten sonra antiseptik bir maddeyle cilt temizlenir ve uygulama enjeksiyon yöntemiyle birkaç yerden girilecek şekilde yapılır. Aynı kişiye, çökük alanının derinliğine göre birden fazla dolgu maddesi kullanılabilir. 15 gün sonra kontrol seansına çağrılarak eksiklikler tamamlanır. Uygulama sonrası masaj yapılması önerilir. Yan etki olarak kızarıklık, şişlik, morluk vb. görülebilir.

Doğal Bir Dolgu Çalışması Nasıl Uygulanmalıdır? Kişinin yüz yapısına uygun ve yeterli miktarda uygulanmalı. Dolguda kalıcılık arttıkça doğallıktan uzaklaşılır, 12-18 aylık geçici dolgular daha doğal görünür. Fazlası yapıldığında gençleştirme yapılacakken, yüz ifadesi değiştirilebilir. Medikal estetik uygulamalarında önemli olan, abartılı istekler yerine kişiye özel, küçük estetik dokunuşlarla işlem yapılmasıdır.

Etkisi Geçince Deformasyon Oluşur mu? Oluşmaz, eski haline döner, ideali etkisini kaybetmeden, hemen üzerine yeniden uygulama yapılmasıdır.

Dolgunun Yan Etkisi Var mıdır? Uygulama sonrası %20 hasta grubunda enjeksiyona bağlı morluklar oluşabilir, 5 günde geçer.%80 hastada oluşmaz. Uygulamadan 10 gün önce aspirin, anti-inflamatuvar, yeşil çay, ‘’c’’ vitaminini kesmek gerekir, bunlar kanı sulandırır ve morluk oluşmasına neden olabilirler.

Dolgu Fiyatları Neye Göre Değişir? Türkiye’de kullanılan kaliteli, kalitesiz 300 çeşit dolgu maddesi var. Kullanılan dolgu maddesinin kalitesine göre fiyat aralıkları da değişmektedir.

Naturel, cilt sağlığınıza uygun bir dolgu maddesi seçiminde mutlaka marka kalitesi kanıtlanmış olan dolgu maddeleri tercih edilmelidir.

DUDAK DOLGUSU

Yüzde güzelliği tamamlayan en önemli unsurlardan biri olan dolgun dudaklara sahip olmak için yapılan estetik dokunuşlardır . Yüzdeki güzellik yaklaşımlarını güçlendirmek adına tercih edilir.

İşlem onucunda; dudak şekli doğallığını koruyarak belirginleşirken, dudak üstü kırışıklıklar hafifler ve yaşa bağlı küçülen dudak hatları eski şekline kavuşur. Dudak dokusundaki kolajen yapımının uyarılmasıyla dudağın kendisi yeniden yapılanır ve kalitesi artar.

Dolgun ve çekici dudaklara sahip olmak her kadının isteyeceği bir ayrıcalıktır. Çekiciliğin, doğurganlığın, dişiliğin ve en önemlisi güzelliğin olmazsa olmazlarından biri dudaklarımızdır.

İyileşme Süreci

Dudak, bedenimizdeki en hassas noktalardan biridir. Kolay şişmesi ve kan dolaşımı fazla miktarda olmasından dolayı işlem sonrası morarma ve şişme eylemlerinin görülmesi olağandır. 7-10 gün süre zarfında morarma ve şişme yok olacaktır.

ÇENE KONTÜRÜ DOLGUSU

Günümüzde bir çok kadın kusursuz görünmek için, vücutlarının çeşitli bölümlerinde estetik dokunuşlara izin vermektedir. Doğuştan gelen simetri bozuklukları genelde kadınların günlük hayatlarının çoğunda önemsedikleri bir bölüm olan “çene” bölgesi de estetik operasyonlar sayesinde düzeltilerek istenen görünüme kavuşturulabilen bir bölgedir.

Çene dolgusu genel itibari ile 2 farklı amaç doğrultusunda yapılmaktadır; Çevremizdeki insanlara daha genç görünmek ve de çevremizdeki insanlar tarafından daha güzel olarak nitelendirilmek.

mevcut çene yapısından memnun olmayıp çene yapısında değişim isteyenler; örneğin sivri bir çene yapısına sahipseniz, daha yuvarlak ve köşeleri oval düzeltmeye gidilebilir. Aynı şekilde oval bir çene yapısını daha sivri bir hale getirmek mümkündür.

İşlem sonrasında yaklaşık 2-3 gün kadar çene ve çene bölgesinde kızarıklık ve şişlikler gözlenebilir, endişe etmenizi gerektirecek bir durum yoktur. Bu süreçte çene daha keskin bir görünüme sahiptir. Bölgedeki ödem azaldıktan sonra daha doğal ve çok daha güzel bir görünüme kavuşacaktır.