Image Alt

Kartal Saç Ekimi Merkezi

Saç Ekimi

Geçmişten bugüne, hem kadınlar hem de erkekler için, güzel görünen sağlıklı saçlar özgüvenin ve çekici bir dış görünüşün sembolü olmuştur. Fakat sağlıklı saçlara sahip olmak ve saç sağlığını korumak genetik ve dış etkenlere bağlı sebepler nedeniyle kolay değildir.

Dünyada her üç kişiden birinde ileri düzeyde saç dökülmesi problemi görülmektedir. Öyle ki, yapılan son araştırmalara göre erkeklerin %25’inde 20 yaşından itibaren saç dökülmesi başlamaktadır. Saç ekimi operasyonu, ameliyathane koşullarında uygulanan mikro cerrahi bir işlemdir ve saç dökülmesine ilişkin olarak gelişen olumsuz sonuçları ortadan kaldırmanın en etkili yoludur. Başta Avrupa ve Ortadoğu olmak üzere her coğrafyadan insanın ilk tercihi olan Türkiye, saç ekimi konusunda dünyanın en başarılı ülkelerinin başında gelmektedir.

Kimler Saç Ekimi Operasyonu için Uygun Adaylardır?

Saç ekimi operasyonu, genel sağlık durumu bu işlem uygun olan, 22 yaşın üstündeki kadın ve erkeklere uygulanır. Kişinin işlem için uygun olup olmadığı kararı, bir uzman hekim rehberliğinde, muayene neticesinde verilir. Muayene sırasında kişinin saç ekimi için uygun olup olmadığının yanı sıra, operasyon sırasında hangi tekniğin uygulanacağı ve olası sonuçlar da belirlenir. Bu esnada, kişinin taşıdığı bir risk var ise, bu konuda bilgilendirme de yapılır.

Kişinin ciddi bir cilt problemi olduğu durumda, önce bu problemin ortadan kaldırılması hedeflenir.

Yaşa veya hormonal etmenlere bağlı olarak gelişen bir saç dökülmesi var ise, bu dönemin tamamen geçmesi beklenir. 40 yaşından sonra saç dökülmesinin tamamen duracağı düşünüldüğünde, tek seansta etkili bir sonuca ulaşmak mümkündür.

Saçlar Neden Dökülür?

Saç dökülmesi aşağıdaki nedenlere bağlı olarak gelişmektedir:

 • Genetik faktörler,
 • Saçkıran gibi kafa derisini etkileyen hastalıklar,
 • Bazı kronik (kalp, şeker vs.) rahatsızlıklar,
 • Tiroit hormonuna bağlı sorunlar,
 • Yan etkisi saç dökülmesi olan ilaçlar,
 • Metabolik rahatsızlıklar,
 • Yanlış veya yetersiz saç bakımı,
 • Demir eksikliğine bağlı anemi,
 • Nörolojik veya strese bağlı psikolojik rahatsızlıklar,
 • Yanlış veya yetersiz beslenme,
 • Kadınlarda menopoz, hamilelik ve doğum sonrası hormon değişimleri.

Yukarıda belirtilen nedenler ile ortaya çıkan saç dökülmelerinin bazıları geçici bazıları ise kalıcıdır.

Doğal yaşam döngüsü içinde belirli bir sürede uzayan saçlar zamanla zayıflayarak dökülür. Dökülmenin ardından aynı saç kökünden yeni saçlar çıkar ve doğal saç döngüsü bu şekilde devam eder. Ancak gün içinde yoğun dökülmelerin görülmesi ve bazı bölgelerde açılmalar olması bir sorun olduğunun göstergesidir.

Saç dökülmelerini önlemek amacıyla geliştirilmiş birçok yöntem bulunmaktadır. Ancak bu yöntemlerin en etkilisi saç ekimi operasyonu olarak kabul edilmektedir. Saç ekimi operasyonu sırasında, kişinin baş bölgesinde bulunan ve dökülmeden etkilemeyen saç kökleri kullanıldığı için sorun doğal yöntemlerle ortadan kaldırılmaktadır.

Saç Ekimi Öncesi Hazırlık

Saç ekimi operasyonu öncesinde saç analizi yapılarak ekilecek saçın doğal bir görünüme kavuşması hedeflenir. Bu sırada, ekimi yapılması planlanan saç kökü (greft) sayısı hesaplanır. Gerekli görüldüğü durumda kan testine ek olarak, başka testlerin yapılması da istenebilir. Bu testler neticesinde operasyona uygun olduğuna karar verilen hasta için donör bölge (greflerin alınacağı bölüm) belirlenir.

Erkeklerde donör bölge genellikle ensedir ancak bu bölgenin yeterli grefte sahip olmaması durumunda göğüs, bacak ve sakal bölgeleri de donör bölge olarak kullanılabilir.

İşlem öncesinde hastaların dikkat etmesi gereken noktalar ise şöyledir:

 • Aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçların alımı operasyondan en az bir hafta önce durdurulmalı,
 • Alkol ve sigara kullanılıyorsa, bu maddeler işlemden 1 hafta önce bırakılmalı,
 • İşlemin gerçekleşeceği gün gömlek gibi kolay giyilip çıkarılabilen bir kıyafet tercih edilmeli,
 • Kullanılan herhangi bir ilaç varsa operasyondan önce bu konu hakkında doktor bilgilendirilmeli,
 • İşlem öncesinde kafeinli içecekler tüketilmemeli,
 • Saç ekimi öncesinde saçlara kimyasal içerikli jöle, solüsyon, losyon, saç spreyi veya saç kremi gibi ürünler sürülmemeli,
 • Operasyondan hemen önce hafif bir yemek yenilmeli,
 • Operasyon öncesinde kişisel temizliğe dikkat edilmelidir.
 • Bunların yanı sıra, saç ekiminin tıbbi bir operasyon olduğu unutulmamalı, gerekli önlemler alınmalıdır.
Saç Ekimi Operasyonu

Saç ekimi operasyonuna başlanmadan önce hastaya lokal anestezi uygulanır. Bunun ardından, hasta için kişisel olarak tasarlanan, ön saç çizgisi belirlenir.

Rahat bir işlem gerçekleştirebilmek için donör bölgedeki saçlar kısaltılır ve ardından greftler bu bölgeden tek tek çıkarılır. Bu uygulama yapılırken donör bölgede seyrelme olmaması için greftler sık aralıklarla çıkarılmaz. Greft çıkarma işlemi tamamlandıktan sonra çıkarılan sağlıklı greftler ayrılır ve sıralanır.

Ekim yapılacak bölgede greftlerin ekilmesi için kanallar açılır ve dizili greftler bu kanallara nakledilir. Operasyon süresi, alınacak greftlerin sayısına göre değişmekle birlikte ortalama 6-8 saat arasındadır. Operasyon ertesinde hasta aynı gün taburcu edilir.

Whatsapp

Telefonunuzda daha hızlı yanıt almak için Whatsapp aracılığıyla bize bir mesaj gönderin!
Doğalife Güzellik Salonu sizi yepyeni bir dünyaya davet ediyor!

Instagram