lazer epilasyon

Tuzla Lazer Epilasyon Merkezi

Lazer Epilasyon Nedir?

Lazer belirli bir dalga boyunda verilen ışık enerjisidir. Yani radyasyon değildir, ışıktır. Aleksandrite Lazer 755nm, Diod Lazer 808-810 nm, Nd-Yag Lazer 1064nm dalga boyunda ışık üretir. Bu dalga boyları kılın içindeki melanin adlı maddeyi hedef alır. Yani bu ışık enerjisi, melanin tarafından tutulur. Melanin ısınır, böylece kıl kökünde ısı oluşur. Lazerin bu etki mekanizmasının adı; Sellektif Foto-Termoliz (ışık ısısıyla seçici tahrip)’dir. Kısacası lazer atışı yapıldığında, ışık cilde zarar vermeden geçer, kıl kökü ve kıl gövdesi tarafından emilir ve kıl kökünü ısıtır. Bu şekilde kıl kökünün tahrip eder.

Lazer Epilasyon Zararlı Mıdır?

Lazer ışık enerjisidir. Radyasyon değildir. Radyasyon olmadığı için, sağlığa zarar vermez. Lazer uygulanması, deri altındaki doku ve organlara hiçbir zarar vermez. Zaten lazer ışığı en yüksek dozlarda bile o derinliğe inemez. Lazer uygulamalarının size verebileceği tek zarar yanık olmasıdır. Yanık olmasının tek nedeni lazerin yanlış dozda uygulanmasıdır. Size uygun cihaz seçilememesi ve cilt renginize uygun doz kullanılmaması nedeniyle yanık oluşabilir. Bu nedenle, lazer işlemlerinizi kliniklerde yaptırmanızı önemlidir.

Lazer Epilasyon İşlemi Acı Verir mi?

Lazer ile kıl kökü tahrip olurken, lastik çarpar gibi bir his oluşur. Bu ağrı kıl kökünün ısınmasından dolayı algılanır. Kıl kökünü yok etmek istiyorsak bu mutlaka hissedilir, kaçınılmazdır. Herkesin ağrı eşiği farklı olduğundan, bazı kişiler acıdan çok rahatsızken, bazı kişiler çok hissetmez. Hissedilen acıyı azaltmanın en iyi yolu iyi soğutucular kullanmaktır. Soğuk hava,  lazer atışı öncesi, atış sırası ve sonrasında deriyle sürekli verilerek, işlem bölgesini soğutur ve deri üst tabakasını lazerin ısısından korur. Bu şekilde hem acı azalır, hem de kıl yok edilirken cildin ısınıp etkilenmesinin önüne geçilir. Soğutucuya rağmen acıdan rahatsız olan kişilerde, uyuşturucu kremler kullanılabilir. Bu şekilde lazer epilasyon işleminiz çok daha konforlu olacaktır.

Lazer Epilasyon Hangi Bölgelerde Uygulanır?

Lazer epilasyon, bütün vücuda uygulanabilir. Yüz, ense, boyun, kulaklar, kaş üzeri, kol, kolaltı, bacak, göbek, kalça, sırt, omuzlar ve belde uygulandığı gibi, göğüs, meme, bikini çizgisi gibi hassas bölgelerde de uygulanabilir.

İşlemler Ne Kadar Sürer?

Bu işlem yapılan bölgenin genişliğine göre değişir. Örneğin dudak üstü 1 dakikada biterken sırt 1-2 saat sürebilir.

Lazer Epilasyonda Hangi Cihaz Tercih Edilmeli?

Lazer epilasyon için en uygun lazer Alexandrite lazerdir. Çünkü Alexsandrite lazer 755 nm dalga boyunda ışık üretir.755 nm kıllara daha etkilidir. Tüm lazerler kıldaki melanini hedefler melanin ısınır, kıl kökü ısıyla tahrip olur bir daha çıkamaz hale gelir. Bunu en iyi sağlayan 755 nm dir. Bu nedenle epilasyonda altın standart Alexsandrite lazerdir. Fakat bu lazerler açık tenli, siyah ve kalın kılları olan kişiler için geçerlidir. Eğer kıllar çok siyah değilse ve kişinin cilt rengi koyuysa tek başına, Alexandrite lazer yetmez ek olarak Nd-Yag lazer veya diyot “ diode “ lazerle desteklemek gerekir. Lazer epilasyon fiyatlarını belirleyen etken budur. Bir klinikte birden fazla dalga boyunda cihaz bulunması ve farklı lazerle üst üste atış yaparak ince kıllarda da sonuç alınabilmesi önemlidir.

Lazer Epilasyon Fiyatı

Lazer epilasyon fiyatları yapılacak alana göre belirlenir. Herkeste kılların kaç seansta biteceği bilinmediği için toplu seans yerine seans başı ücret belirlemek daha mantıklıdır. Alan büyüdükçe lazer epilasyon fiyatı artacaktır.

Lazer Epilasyon Neden Seans Seans Yapılır?

Lazer kıl köklerine gelişme dönemlerinde etki eder. Dinlenme dönemindeki bir kök, lazerden ötürü geçici bir süre için baskılanabilir, ancak tahrip olmaz. Belli bir zaman diliminde, tüm kıl kökleri birden büyüme döneminde olamayacağından, bütün kökleri yok etmek için de tek bir seans yetmeyecektir. Bu nedenle işlem seans seans yapılır. İşlem, kökler büyüme fazına girdikçe, 4-6 hafta aralıklarla ya da kıllar, çıktıkça yapılır. Toplam işlem sayısı vücut bölgesine göre değiştiği gibi, genetik faktörler, yaş, cinsiyet, hormon değerleri gibi özelliklerinize bağlı olarak da farklılıklar gösterir.

Tedaviden Sonra Deride Ne Gibi Değişiklikler Gözlenir?

Bazı ciltlerde kızarıklık olabilir, olursa bir iki saat içinde kendiliğinden geçer. Boyun, ense gibi bölgelerde 1-2 hafta içine kendiliğinden iyileşecek sivilceler olabilir.

Lazer Epilasyondan Sonra Nelere Dikkat Etmeliyim?

İşlemden, sonra hemen günlük yaşantınıza dönebilirsiniz. Eğer yüz gibi güneş gören bir alana işlem yapıldıysa, biz işlemden hemen sonra güneş koruyucu zaten süreceğiz. Sizede iki hafta güneş koruyucu kullanmanızı tavsiye ederiz. İki hafta boyunca, yapılan alanı kaşımayın, tahriş etmeyin.

Tedaviden Sonra Krem Kullanımı Gerekli midir ?

Deride kızarıklık meydana getiren lazer işlemlerinden sonra, koruyucu olarak bir takım kremler kullanmak gerekli olabilir. Ancak kızarıklık oluşmayan bir tedaviden sonra herhangi bir koruyucu krem uygulamasına da gerek kalmaz.

Yüze Uygulanan Lazer Sonrası Makyaj Yapılabilir mi?

Lazer uygulanan alanda kızarıklık oluşmuşsa, kızarıklık geçene kadar makyaj yapmanızı önermeyiz. Daha sonra yapılabilir. Kısacası işlemden 2 saat sonra makyaj yapabilirsiniz.

Lazer Tedavileri Sırasında Güneşe Çıkmak Sakıncalı mıdır?

Evet, lazer tedavilerinin öncesinde ve sonrasında güneşe çıkmak sakıncalıdır. İşlem den hemen sonra biz zaten güneş koruyucu sürüyoruz. Sizde işlemden iki hafta önce ve iki hafta sonra güneşten sakının güneş koruyucu kullanın.

Lazer Uygulamasından Sonra İşlem Bölgesindeki Kıllara Ne Olur?

İşlemden sonraki 3 gün içinde lazer ile tedavi olan tüyler yavaş, yavaş dökülmeye başlarlar. Dökülme tamamlandıktan sonra o bölgede birkaç hafta süreyle kıllar çıkmaz. Kıllar yeniden çıktığı zaman ise yeni seans zamanı gelmiş demektir.

Lazer İşlemlerine Başlamadan Önce Ne Yapılması Gerekir?

Lazer işlemlerine başlayabilmek için o bölgedeki kıllar maksimum yoğunluğa ulaşana dek kılları kökten almadan beklemek gerekir. Yapmanız gereken, bölgeye göre değişen 2 haftadan 6 haftaya kadar bir süre boyunca sarartıcı veya cımbız/ağda kullanmadan beklemektir. Bu sürede uzayan tüyleri isterseniz kesebilir ya da tüy dökücü krem kullanabilirsiniz. Tüy dökücü kremler köklere etki etmediğinden lazerden önce kullanılabilinir. Zaten lazere başlamak için kılların kısa olması gerekmektedir. Kesme işlemi için makas ya da isterseniz jilet de kullanabilirsiniz, bir sakıncası yoktur. Pek çok kişi jilet kullanmanın kılları artırdığını düşündüğü için jilet kullanmak istemez. Yüz bölgesine bizde jilet tavsiye etmiyoruz. Fakat kol altı, bikini ve bacak gibi alanlarda jilet kullanılmasının hiçbir sakıncası yoktur. Zaten kısaltma sonrası lazer yapılacağı için kıllar artmaz azalır.

Lazer Sonuçları Kalıcı mıdır?

Hormon bozukluğu meydana gelecek olursa, yeniden kıllanma artışı olabilir. Bunları bir tarafa bırakacak olursak, günümüzün gelişmiş yüksek güçteki lazerleriyle, etkin dozlarda yapılan bilinçli tedavilerle, bir bölgede yok olmuş kıllar bir daha eski sıklığında olmaz. Ancak bazen, lazer işlemleri bittikten bir yıl sonra o bölgede bazı tüyler çıktığı görülebilir. Gerçi bu tüyler tedavi öncesi sıklıklarında ve kalınlıkların da değillerdir.  Lazerle tüy giderme tedavi ilkelerini gözden geçirecek olursak; etkili bir lazer tedavisinde her bir seansın sonucu, kıl köklerini sayıca azaltmak şeklinde kendini göstermektedir. Bu azalmanın oranı kişiden kişiye değişir ancak her durumda, devam eden tedavilerde azalma da devam eder. Bu sırada, kıl köklerinde sayıca azalmanın yanı sıra zayıflama da meydana gelir. Zayıflamış kökler ise ancak çok uzun süren dinlenme dönemlerinden sonra büyüme dönemine girebilirler. Bu da tedavinin ilerlemesiyle birlikte kıl çıkması için gereken sürenin uzaması anlamına gelir. Dolayısıyla belli bir tedavinin sonuncu seans olup olmadığını anlayabilmek için sonuncu işlemden sonra 1 yıl beklemek gerekebilir. Bir yıl sonra kıl çıkması halinde ise bu, sonucun kalıcı olmadığına değil, tedavinin henüz bitmemiş olduğuna işaret eder.

Erkekler İçin Lazerli Epilasyon Yapılır mı?

Lazer epilasyon erkeklere de güvenle ve sıklıkla uygulanan bir tedavi yöntemidir. Erkeklerin en sık talep ettiği bölgeler özellikle sırt-omuz, göğüs, boyun- ense ve elmacık kemikleri üstü sakallardır. Erkeklerde lazer epilasyon etki mekanizması aynıdır. Melalinden zengin kıl kökü hücresinin, cilt üzerinden uygulanan lazer enerjisi ile yakılıp yok edilmesi prensibine dayanır.

Erkekler, lazer epilasyon uygulamalarında kadınlara göre bazı avantaj ve dezavantajlara sahiptirler. Avantajları, erkeklerin daha kalın ve koyu renk kıl köklerine sahip olmaları nedeniyle, lazere çok iyi yanıt verirler ve çok daha başarılı sonuçlar alınabilir. İkinci olarak erkekler, bayanlar kadar mutlak kılsız bir cilt istemediklerinden daha az sayıda seans uygulamakla, tatmin edici sonuçlar almak mümkün olmaktadır. Erkeklerin dezavantajı ise yapıları gereği yüksek erkeklik hormonları nedeniyle sürekli yeni kıl üretimi yönünden baskı altında olmalarıdır. Bu durum uzun vadede lazer epilasyonun etkisini azaltarak, seans sayısını artırır. Erkeklerde kalın ve melalinden zengin kıl kökü hücrelerinin varlığı, lazer enerjisinin burada daha fazla yoğunlaşmasını ve daha yüksek ısı enerjisi açığa çıkmasına neden olurken, bu ısı enerjisinin sebep olduğu ağrı acı hissi de kadınlara göre daha yoğun olarak yaşanmaktadır. Neyse ki erkekler bayanlardan daha fazla ağrıya dirençli olduklarından ya da en azından kendilerini öyle koşullandırdıklarından, ağrıdan fazla şikâyetçi olamamaktadır.

Lazer Epilasyon Sonrası Bakım

Lazer epilasyon sonrası güneşlenmeyin ve solaryuma girmeyin. En az iki hafta güneşe çıktığınızda güneş koruyucu krem kullanınız. 24 saat boyunca lazer uygulanan bölgeyi kaşımayın, parfüm uygulamayın, çok sıcak su ile yıkamayın. Peeling veya aşındırıcı ürünleri 1 hafta uygulamayın. Uygulamadan hemen sonra izlenen kıl çevresindeki kırmızılık ve şişlik, etkili uygulamanın etkisidir. Kısa süreli soğuk uygulaması ile kendiliğinden geçer. Uzamış kırmızılıklarda kortikosteroidli kremler (prednol krem) 3 gün, günde 2 kez sürülebilir.

Kılların dökülmesi; Kıllar bölgeye göre 2-4 hafta sonra kendiliğinden dökülecektir. Daha sonra 4-8 hafta sonra  çıkmaya başladığında tekrar seansa gelmeniz gerekmektedir. Bir sonraki seansa gelene kadar kıllarınız uzar ise kesebilirsiniz, (makas, jilet, tüy dökücü krem) ama cımbız, ağda gibi kılı kökünden alma yöntemleri uygulamayın ki bir sonraki seansta yakacak kıl kökü kalsın.

Lazer Epilasyon Seansı Sonrası Kontrole Gelmeli miyim?

Lazer seansı sonrası uzayan kıllarınız olursa 10 gün içinde kontrole gelebilirsiniz.

Seans sayısı; Lazer işlemi yalnızca büyüme dönemindeki kılları etkiler. Büyüme dönemindeki kılların oranı kişiden kişiye, mevsimle, hormonal nedenlerle çok değişiklik gösterdiği için, seans sayıları da kişiden kişiye değişmektedir.

Sivilcelenme; Kılların çok sert ve kalın olduğu bölgelerde, cildi sivilcelere yatkın olan kişilerde, lazer uygulaması sonrası o bölgede sivilceler olabilir, endişelenmeyin. Kıl kökü derin olan kıllar yandığı zaman vücut bunu atabilmek için yabancı cisim reaksiyonu vermektedir. Sivilceler bu nedenle oluşmaktadır. Kendiliğinden düzelir ama isterseniz doktorumuz size krem reçete ederek daha kısa sürede geçmesini sağlayabiliriz. Sormak istediğiniz her soruda bizi arayabilirsiniz.

Hamilelere Lazer Epilasyon Yapılır mı?

Hamilelere lazer epilasyon yapılmasını önermiyorum. Bunun sebebi, sağlık sorunu oluşturmasından ziyade etiktir. Yani aslında lazer radyasyon olmadığı için anneye ve bebeğe zarar vermez. Zaten etkisi çok yüzeyseldir, bebeğe kadar etki etmesi, zara vermesi mümkün değildir. Yapılmamasının sebebi, hamilelikte yapılan lazer epilasyonla ilgili hiç çalışmanın olmamasıdır. Hamilelik çok kıymetli bir süreçtir, bu konuda bir çalışma olmadığı için lazer epilasyon yaptırılması önerilmez.

En İyi Lazer Epilasyon Cihazı Hangisidir?

En iyi cihazı dermatoloji uzmanımız tarafından size özel belirlenir. Kıllarınız siyah ve cildiniz açık renk ise Alexandrite Lazer uygun olur. Fakat kıllarınız ince ise tek başına Aleksandrite lazer yetmeyebilir, bu durumda Buz Lazer veya Nd-Yag Lazer ile desteklemek gerekebilir. Yine cilt rengine göre cihaz ve doz ayarlaması yapılmalıdır. Çok koyu ve bronz tenlerde Aleksandrite Lazer ilk seçenek olmamalıdır.

Lazer Epilasyonda 3D Teknolojisi Nedir?

Lazer epilasyonda en başarılı sonuçları almak için; 3 lazeri yani 3 dalga boyunun kullanılmasıdır. Aleksandrite lazer (755nm), Diode Lazer (810nm) ve  Nd-Yag Lazer (1064nm)   birlikte kullanılmasıdır.

Bitme Garantili Lazer Epilasyon Doğru mu?

Lazer epilasyon ile kılların bitmesi için, bir seans değil, birden fazla seans gerekir. Çünkü lazer enerjisi yalnızca büyüme dönemindeki kıllara etkili olacaktır. Bir bölgedeki kılların yüzde kaçının büyüme döneminde olduğu, bölgeye, kişinin hormon düzeylerine, yaşına ve genetik özelliklerine göre farklılık gösterir. Kısacası; Lazer epilasyon kılları kaç seansta bitirir? Sorusuna kesin olarak cevap vermek mümkün değildir. Kişiden kişiye, bölgeden bölgeye farklılık gösterir.

Lazer epilasyon yaptıranlar yorumlarını okursanız bitiş sürelerinin çok farklı olduğunu görebilirsiniz. Bu hem kullanılan lazere, hem de kişisel özelliklere bağlıdır.

Lazer Epilasyon Yaptırmaya Karar Verdiniz.  En İyi Lazer Epilasyon Merkezlerini Nasıl Bulacaksınız?

En iyi lazer epilasyon yaptıracağınız yer, öncelikle ruhsatlı yasal çalışan yerlerdir. Sağlık bakanlığının kurallarına göre doktor olmayan bir yerde lazer bulundurulamaz. Bu nedenle doktor olmayan yerlerde kullanılan cihazlar gerçek lazer değildir. Buna dikkat etmeniz gerekmektedir.

En iyi lazer epilasyon sonucunu alabilmeniz için klinikte farklı lazerler olmalıdır. Her bölgedeki kılların kalınlıkları, yoğunlukları farklıdır. Bu nedenle en iyi lazer epilasyon sonucu için farklı cihazlar kullanmak gerekmektedir.

En iyi lazer epilasyon cihazı,  FDA belgesinin olan cihazlardır. Bu nedenle kullanılacak lazer cihazının mutlaka FDA onaylı olasına dikkat edin.

En iyi epilasyon merkezi konusundaki uyarılarımıza dikkat ettiniz. Ruhsatlı bir poliklinikte veya hastanede işlem yaptırıyorsunuz yine de, bitiş garantili lazer epilasyondan söz etmek mümkün değildir. Çünkü kıllanma problemi bir hormon bozukluğuna bağlı olabilir. Hormon bozukluğu varsa lazer epilasyon ile kılların bitmesi daha fazla seans gerektirir.

Bunun dışında birçok ilaç  (epilepsi ilaçları, kortizon, vücut geliştirme ilaçları, hormonlar vs) kıl artışına neden olur. Bu ilaçları kullandığınız sürece lazer epilasyon ile bitiş garantisi vermek doğru değildir.

En iyi lazer epilasyon cihazları kullanılsa bile, çok ince ve açık renkli bir kılları, tamamen yok etmek mümkün değildir. Bu nedenle “bitiş garantili lazer epilasyon Ankara” ve “Bitiş garantili lazer epilasyon fiyatları” şeklindeki reklamlara inanmayın. Bir yer “bitiş garantili lazer epilasyon” sloganını kullanıyorsa bilin ki bu ruhsatlı bir klinik değildir.

Whatsapp

Telefonunuzda daha hızlı yanıt almak için Whatsapp aracılığıyla bize bir mesaj gönderin!
Doğalife Güzellik Salonu sizi yepyeni bir dünyaya davet ediyor!

Instagram